A magyar származású dr. Edith Eva Egert 1944-ben családjával együtt a nácik haláltáborába, Auschwitzba deportálták. Ma klinikai pszichológus a kaliforniai La Jollában, illetve a Kaliforniai Egyetem oktatója San Diegóban. Emellett az amerikai hadsereg és haditengerészet tanácsadójaként tűrőképességi tréningeket tart és segíti a katonákat a poszttraumás stressz legyőzésében. Számos tévéműsorban szerepelt, többek közt az Oprah Winfrey Show-ban, illetve a CNN különkiadásában, amely az auschwitzi tábor felszabadításának hetvenedik évfordulójára készült. Ezen kívül főszereplője volt a holland nemzeti televízió holokausztról forgatott dokumentumfilmjének is. Rendszeresen tart előadásokat az Egyesült Államokban és külföldön.
Dr. Edith Eva Eger tizenhat éves volt, amikor a nácik megérkeztek magyarországi szülővárosába, Kassára, és családjával együtt Auschwitzba hurcolták. Szüleit a hírhedt náci orvos, Joseph Mengele küldte gázkamrába, aki később arra kérte Edithet, hogy táncolja el a Kék Duna keringőt – jutalmul egy vekni kenyeret kapott. Edith a nővérével együtt túlélte a borzalmakat, és úgy döntött, megbocsát fogva tartóinak, és mindennap élvezi az életet. Évekkel a kiszabadulását követően egyetemre ment és pszichológusnak tanult, ma pedig többek között bántalmazott nőknek, poszttraumás stresszel, függőséggel vagy gyásszal küszködőknek segít. A döntés egyszerre memoár és útmutató, melynek célja, hogy mindannyiunknak segítsen kiszabadulni saját elménk börtönéből. Dr. Eger műve reményt és lehetőséget ad mindazoknak, akik meg akarnak szabadulni a fájdalomtól és a szenvedéstől. Akár rossz házasság, mérgező család vagy gyűlölt munkahely börtönében sínylődnek, akár önmagukat korlátozó hiedelmek szögesdrótja tartja őket fogva a saját elméjükben, ez a könyv arra tanít, hogy a körülményektől függetlenül dönthetünk úgy, hogy az örömöt és a szabadságot választjuk.
Szerintem:,
Az olvasás időpontjában ez a könyv volt az egyetlen, amit a tömeg hangja miatt vásároltam meg, olvastam el. Tudom magamról, hogy nem szeretek pszichológiai témában olvasni, mert engem untatnak a hosszas pszichologizálások. A fülszöveg alapján, saját magamtól biztos nem vettem volna meg, viszont a (szerintem) túlzott rajongás a könyv körül meggyőzőtt - na meg hát holokauszt-memoár részben a könyv, amiket meg nagyon szeretek olvasni.
Az erőszak Európa-szerte apadóban van, de ez még mindig a háború. Az élelmiszer és a remény mindenkinek hiánycikk errefelé.
Minden holokauszt-túlélő könyv értékelésénél elmondom, hogy képtelen vagyok nem öt csillagosra értékelni Molyon, arra való tekintettel, hogy miket is élt át a szerzője, és mennyire nem lehet könnyű beszélni róla. A döntés esetében sem a holokauszt rész miatt pontozom le, hanem a másik kétszáz oldal miatt.
Két részre osztható ugyanis a könyv: az első felében a deportálást, a haláltáborban töltött időt meséli el, majd az onnan történő szabadulását, Amerikába emigrálását. A másik része pedig a munkájáról szól, pszichológusként néhány páciensének a történetét osztja meg az olvasóval, És ez volt az a rész, amit untam, ami miatt megbántam, hogy megvettem. Úgy éreztem, Eger nem ad tényleges segítséget, csupán közhelyeket hangoztat: légy boldog, engedd el, ne törődj vele.
Harminckilenc oldallal a vége előtt kivettem a könyvjelzőt, és becsuktam a könyvet, olyan szinten hozott ki a sodromból. Végül erőt vettem magamon, és leküzdöttem azt a fennmaradó ~40 oldalt. És úgy érzem, semmit nem veszítettem volna, ha nem fejezem be. Sőt semmit nem veszítettem volna, ha az Amerikába emigrálás után hagyom félbe.
Most először látom, hogy van döntési lehetőségünk: dönthetünk úgy, hogy arra figyelünk oda, amit elveszítettünk, vagy pedig arra, amink még megvan.
Amikor majdnem befejeztem, a vége előtt:
felkereste őt egy házaspár. A férj alkoholista, minden nap részegen megy haza este, a feleség emiatt veszekszik vele. Azért mennek el Edithez, mert szeretnék helyrehozni a kapcsolatukat, és egy boldog házasságban élni tovább. És ekkor érkezik a tanács, amitől majdnem a falhoz vágtam a könyvet: mindegy, hogy józan, vagy részeg a férj, mikor hazaér, örüljön neki a feleség, viselkedjen vele ugyanúgy, mint józanon tenné, kedveskedjen neki, stb. Szerintem meg ne akarjuk normalizálni, hogy a férj alkoholista, és a feleségnek ne kelljen szótlanul, mosolyogva tűrnie, hogy minden nap négykézláb esik haza a párja. Mert véleményem szerint az nem lehet boldog házasság, ha az egyik fél elnyomja magában a valós érzéseit, és egy álarcot felvéve meghunyászkodik a másik fél alkoholizmusa - vagy bármilyen függősége - előtt.
Link a rendeléshez:
Papíralapú: link
Cím: A döntés
Fordító: Farkas Nóra
Oldalak száma: 420
Megjelenés: 2022. október 07.
Kötés: Kartonált
ISBN: 9789635722860
Méret: 210 mm x 140 mm x 30 mm
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése